• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • ONX İNDÜKSİYON ONX INDUCTION HEATING
    • İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ

İndüksiyon Nedir?

İndüksiyon Nedir?

indüksiyon nedir?

Onx elektronik ergitme, ısıtma ve kaynak işlemlerinde elektromanyetik indüksiyonu kullanmaktadır. Fakat İndüksiyon tam olarak nedir?, Ve diğer ısıtma yöntemlerinden farkı nedir?, indüksiyon nedir?

indüksiyon

Bobin içine yerleştirilmiş bir parça metalin saniyeler içinde kor kırmızı hale geldiğini görmek oldukça etkilidir.

  İndüksiyonla ısıtma cihazları fizik, elektromanyetizma, güç elektroniği ve süreç yönetimine ilişkin bilgi ve kavrayış gerektirmekle beraber, indüksiyonla ısıtmaya ilişkin temel kavramları anlamak kolaydır. Endüksiyon ile ısıtma temassız ısıtma işlemidir. (Isıl işlem). Bu yöntem ile, elektriksel iletkenliğe sahip olan metaller, karbon bazlı malzemeler, yüksek frekanslı elektrik kullanarak kesin ve hassas olarak ısıtılırlar. Plastik maddelere, endüksiyon ile ısıtma işlemi uygulanamaz.

İndüksiyon ısıtma Temel Prensipler

Michael Faraday tarafından keşfedilen İndüksiyon, iletken malzemeden (bakır gibi) yapılma bir bobinle başlar. Bobinden akım geçtikçe bobin içinde ve etrafında bir manyetik alan oluşur. Manyetik alanın iş yapabilme özelliği, bobin tasarımına ve bobinden geçen akım miktarına bağlıdır.Manyetik alan, bobin içinden ve etrafından geçen doğrular şeklinde gösterilmiştir.
 indüksiyon kaynak makinası

Manyetik alanın yönü akımın geçiş yönüne bağlıdır; dolayısıyla, bobinden geçen alternatif akım, manyetik alan yönünün alternatif akım frekansıyla aynı hızda değişmesine yol açacaktır. 50Hz AC akım, manyetik alanın bir saniyede 50 kez yön değiştirmesine sebep olur. 100kHz AC akım ise manyetik alanın bir saniyede 100.000 kez yön değiştirmesine neden olur.

 Bilindiği üzere, iletken malzemenin değişken manyetik alan içinde bulunması neticesinde malzeme üzerinde potansiyel farkı oluşur, dolayısıyla elektrik akımı meydana gelir. Bu olay, indüksiyon olarak isimlendirilmektedir.

İndüksiyon ilkesinden yararlanılarak ısıtma işlemi ise elektrik enerjisinin, elektromanyetizma ilkeleri kullanılarak ısıya dönüştürülmesidir.

İndüksiyonlu ısıtmanın esaslarını 1831 yılında Faraday keşfetmiştir. Q=860.R.I2 ile ifade ettiği bağıntıdan faydalanılarak oluşturulacak sistemlerde en kolay etki edilebilen parametre akım olduğu için birincil taraftaki akıma etki etmek suretiyle açığa çıkan ısı kontrol edilebilir.
Akım kontrolü ise basit gerilim ayar sistemleri ile gerçekleştirilmektedir.

İndüksiyon fırınları; indüksiyon ilkesinden faydalanılarak, metal ısıtma işlerini gerçekleştiren  elektrik makineleri olarak nitelendirilebilir.
Meydana gelebilecek ısı miktarı tamamıyla sistemi tasarlayan tasarımcıya bağlıdır.
Metal ergitme ve tavlama işlerinde kullanılmaktır.

İşleme Derinliği (Joule Etkisi) İçerisinden alternatif bir akım geçen iletkende, akımın yoğunluğu üstel şekil kanununa göre yüzeyden merkeze doğru azalır (deri olayı). j=j0.e-X/d0 formülü ile ifade edilebilir. Konuyu daha da sadeleştirmek için her manyetik kuvvet çizgisinin bir d0 kalınlık tabakası içinde toplandığı kabul edilir. Frekans ne kadar yüksek olursa, bu tabaka o kadar incelir. Manyetik alan, kütük içinde bobin eksenine dik olacak şekilde indükleme akımları oluşturur.

İndüksiyonla Isıtma için nelere ihtiyaç vardır?
     

Bir manyetik alan ve

Manyetik alan içinde  elektriksel olarak iletken bir malzemeye ihtiyaç vardir.

İndüksiyonla ısıtmanın  diğer ısıtma yöntemlerinden farkı nedir?

İndüksiyon 
ısıtma da direk olarak malzeme ısıtılmaktadır.