• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • ONX İNDÜKSİYON ONX INDUCTION HEATING
    • İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ

İNDÜKSİYON NEDİR?

İndüksiyon Nedir?

indüksiyon nedir? 

Onx elektronik ergitme, ısıtma ve kaynak işlemlerinde elektromanyetik indüksiyonu kullanmaktadır. Fakat İndüksiyon tam olarak nedir?, Ve diğer ısıtma yöntemlerinden farkı nedir?, indüksiyon nedir?
Endüksiyon ile ısıtma temassız ısıtma işlemidir. (Isıl işlem). Bu yöntem ile, elektriksel iletkenliğe sahip olan metaller, karbon bazlı malzemeler, yüksek frekanslı elektrik kullanarak kesin ve hassas olarak ısıtılırlar. Plastik maddelere, endüksiyon ile ısıtma işlemi uygulanamaz. Isıtma işlemi temassız olduğundan dolayı, ısıtılan malzemelerde herhangi bir çarpılma, leke, bozulma meydana gelmez. Isı maddenin içerisinde üretildigi için enerji verimi çok yüksektir. Otomotiv ve havacılık sektörlerinde malzeme işleme uygulamalarında ve çeşitli mühendislik alanlarında kullanılır.

indüksiyon

Bobin içine yerleştirilmiş bir parça metalin saniyeler içinde kor kırmızı hale geldiğini görmek oldukça etkilidir.

  İndüksiyonla ısıtma cihazları fizik, elektromanyetizma, güç elektroniği ve süreç yönetimine ilişkin bilgi ve kavrayış gerektirmekle beraber, indüksiyonla ısıtmaya ilişkin temel kavramları anlamak kolaydır. Endüksiyon ile ısıtma temassız ısıtma işlemidir. (Isıl işlem). Bu yöntem ile, elektriksel iletkenliğe sahip olan metaller, karbon bazlı malzemeler, yüksek frekanslı elektrik kullanarak kesin ve hassas olarak ısıtılırlar. Plastik maddelere, endüksiyon ile ısıtma işlemi uygulanamaz.

İndüksiyon ısıtma Esasları

Michael Faraday tarafından keşfedilen İndüksiyon, iletken malzemeden (bakır gibi) yapılma bir bobinle başlar. Bobinden akım geçtikçe bobin içinde ve etrafında bir manyetik alan oluşur. Manyetik alanın iş yapabilme özelliği, bobin tasarımına ve bobinden geçen akım miktarına bağlıdır.Manyetik alan, bobin içinden ve etrafından geçen doğrular şeklinde gösterilmiştir.
 indüksiyon kaynak makinası

Manyetik alanın yönü sürekli değişmektedir; dolayısıyla, bobinden geçen alternatif akım, manyetik alan yönünün değişken akım frekansıyla aynı hızda değişmesine yol açacaktır. 50Hz AC akım, manyetik alanın bir saniyede 50 kez yön değiştirmesine sebep olur. 100kHz AC akım ise manyetik alanın bir saniyede 100.000 kez yön değiştirir.

 Bilindiği üzere, iletken malzemenin değişken manyetik alan içinde bulunması neticesinde malzeme üzerinde elektron akışı olur, dolayısıyla elektrik akımı meydana gelir. Bu olay, indüksiyon ısıtmadır.

İndüksiyon ilkesinden yararlanılarak ısıtma işlemi ise elektrik enerjisinin, elektromanyetizma etkisi ile ısı olusturulur.

İndüksiyonlu ısıtmanın esaslarını 1831 yılında Faraday keşfetmiştir.  

İndüksiyon fırınları; indüksiyon ilkesinden faydalanılarak, metal ısıtma işlerini gerçekleştiren  elektrik ekipmanlarıdır.
Meydana gelebilecek ısı miktarı makinanın gücüne  bağlıdır.
Metal ergitme ve tavlama işlerinde kullanılmaktır.

İşleme Derinliği  , akımın yoğunluğu  yüzeyden merkeze doğru azalır   Frekans ne kadar yüksek olursa  yüzeyde ısınma artar.

İndüksiyonla Isıtma için nelere ihtiyaç vardır?
     

Bir manyetik alan ve
Manyetik alan jeneratörü
Manyetik alan içinde  elektriksel olarak iletken bir malzemeye ihtiyaç vardir.

İndüksiyonla ısıtmanın  diğer ısıtmalardan farkı nedir?

İndüksiyon 
ısıtma da direk olarak malzeme ısıtılmaktadır.

İndüksiyon Nedir?

Onx indüksiyon   ergitme, ısıtma ve kaynak işlemlerinde elektromanyetik indüksiyonu kullanmaktadır. Peki ama indüksiyon tam olarak nedir? Ve diğer ısıtma yöntemlerinden farkı nedir?

Induction Heating Stainless Steel With IGBT Induction HeaterBakır boru içinde metalin radyo dalgaları içinde kor kırmızı hale geldiğini görmek, indüksiyonla ısıtmaya bilmeyenler  için enteresan olabilir

Metalin indüksiyon bobini içerisinde saniyeler içinde ısıtlması şaşırtıcı bir etkidir.

Temel Prensipler

Michael Faraday tarafından keşfedilen indüksiyon, iletken malzemeden (bakır gibi) yapılma bir bobinle başlar. Bobinden akım geçtikçe bobin içinde ve etrafında bir manyetik alan oluşur. Manyetik alanın iş yapabilme özelliği, bobin tasarımına ve bobinden geçen akım miktarına bağlıdır.

Manyetik alan, bobin içinden ve etrafından geçen doğrular şeklinde gösterilmiştir
Manyetik alan, bobin içinden ve etrafından geçen çizgiler ile gösterilmiştir

Manyetik alanın yönü akımın geçiş yönüne bağlıdır; dolayısıyla, bobinden geçen alternatif akım, manyetik alan yönünün alternatif akım frekansıyla aynı hızda değişmesine yol açacaktır. 50Hz AC akım, manyetik alanın bir saniyede 60 kez yön değiştirmesine sebep olur. 600kHz AC akım ise manyetik alanın bir saniyede 600.000 kez yön değiştirmesine neden olur.

İletken malzemeden bir iş parçası bir yön değişken manyetik alan (AC ile yaratılan bir alan gibi) içine yerleştirildiğinde, iş parçasında gerilim indüklenmesine sebep olur (Faraday Kanunu). İndüklenen gerilim de elektron akışına, yani akıma yol açar! İş parçasında akan akım, bobindeki akıma ters yönlüdür. Bu da bobindeki akımın frekansını kontrol etmek suretiyle iş parçasındaki akımı kontrol edebilirsiniz.

Bir malzemeden akım geçtiğinde, elektronların hareketine karşı bir direnç oluşur. Bu direnç kendini ısınma olarak ortaya çıkarır(Joule Isıtma Etkisi). Elektron akışına daha fazla direnç gösteren malzemelerin içlerinden akım geçtiğinde üretecekleri ısı daha yüksek olacaktır. Buna rağmen indüklenmiş akım kullanılarak yüksek iletkenliğe sahip malzemelerin de (bakır gibi) ısıtılması mümkündür. Bu olgu, indüksiyonla ısıtmada kritik öneme sahiptir.

İndüksiyonla ısıtmada  neler  gerekmektedir?

Tüm bunlar, indüksiyonla ısıtma işlemini gerçekleştirmek için iki temel şeye ihtiyaç duyduğumuzu göstermektedir:

  1.  Yönü değişen bir manyetik alan
  2. Manyetik alan içine yerleştirilmiş elektrik ileten    metal malzeme

İndüksiyonla ısıtma diğer ısıtma yöntemlerine göre nasıl farklılık yaratmaktadır?İndüksiyonsuz metal ısıtma daha maliyetli ve zordur.

İndüksiyonla ısıtılan ürünlerde, ürün yüzeyine ısı aktarılması konveksiyon ve radyasyon mekanizmaları yoluyla olmaz. Bunun yerine ısı, geçen akım ile yani manyetik alan ile oluşur. Manyetik alanın frekansı metalin içine dalma derinliğini yani ne kadar ierininin ısınacağını belirler.


Yüksek ve Düşük Frekansta manyetik  Derinlik

 belirli ürün ve uygulamalara yönelik ısıtma çözümlerinin özelleştirilmesinde bu fiziksel ve elektriksel olgulardan faydalanmaktadır. Güç, frekans ve bobin şekli ısıtılacak malzemeye göre ayarlanır , dizayn edilir.

 İndüksiyonla ergitme hızlı ve verimli bir yöntemdir. İndüksiyon bobininin geometrisini değiştirmek suretiyle indüksiyon ergitme fırınları, bir çay bardağına sığacak hacimlerden binlerce ton ergimiş metal hacimlerine kadar ısıtılabilmektedir. Tüm metaller indüksiyon ile eritilebilmektedir.

 İndüksiyon Ergitme Vakum Altında

İndüksiyonla ısıtma, bir manyetik alan kullanılmak suretiyle vakum altında da gerçekleştirimektedir. Bu sayede daha temiz bir eritme gerçekleşmektedir.

İndüksiyonla Isıtma

İndüksiyon, bir temassız işlem olup bir tür ısıtma işlemidir. Elektriksel iletkenliğe sahip olan metaller aracılığıyla ısıtılırlar. Sizin için İndüksiyon nedir? 

Temassız ısıtma söz konusu olan indüksiyon işlemi, otomotiv sektörü dahil olmak üzere çeşitli mühendislik ve havacılık sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. İndüksiyon, sanayi ortamında iş parçasının bir bölümüne sertlik sağlamak amacı doğrultusunda da kullanılır.

İndüksiyon Nedir?

İndüksiyon sorusunun yanıtı şu şekilde verilmektedir. İndüksiyon temassız bir ısıtma işlemidir. Bu işleme aynı zamanda ısıl işlem adı da verilmektedir.

İndüksiyon Özellikleri Nedir?

İndüksiyon temassız manyetik ısıtmadır. Metalleri ısıtır.

Yüksek Frekans İndüksiyon Kaynağı Nedir ?  İndüksiyon, Yüksek Frekans    kullanarak  kaynak işlemi  yapılabilmektedir. 

  indüksiyon ısıtmanın eşsiz özellikleri, geleceğin uygulamacılarına bu sektörün daha çok  kullanılıcağını işaret etmektedir.